Psi mají ve smečce podobné sociální struktury jako lidé, proto jsme schopni jim velmi jednoduše porozumět.
Psí nosní sliznice má téměř 37x větší plochu než lidská.
Ty části mozku, které vyhodnocují pachové signály, jsou několikanásobně větší a složitější, než odpovídající části lidského mozku.
Pro bázlivé psy je často velice obtížné číst i vysílat signály, takže se kvůli problémům s komunikací častěji rvou.
Vrtění ocasem znamená, že je pes vzrušený. Ne vždycky to ovšem musí nutně znamenat přátelskou náladu. Je třeba přihlížet i k dalším psím signálům.
Pro psy je mnohem jednoduší naučit se slovní povely, pokud jsou doprovázeny gesty rukou.
Hierarchie ve smečce psů není stálá, mění se podle okolností. To je šance pro majitele psů, kteří mají pocit, že jsou vůdci smečky.
Je potřeba neustále prosazovat své požadavky a neústupně trvat na svém, jinak pes získá pocit, že šéfem je on.
Psi ve smečce mají mnohem větší tendence lovit a pronásledovat, než když jsou sami.
Pes by měl mít k dispozici dostatek hraček na žvýkání, jinak bude okusovat nábytek a koberce.
Hodně problémů pramení z toho, že pes je nevybouřený, má hodně energie a vybíjí si ji způsobem, který se lidem zrovna líbit nemusí.
Psi mají silné nutkání zahrabávat si přebytky potravy. Pokud nemají k dispozici měkkou zeminu, snaží se hrabat a posunovat imaginární hlínu čenichem i v bytě na dlaždičkách či na koberci.
Někteří psi raději spí pod něčím, co jim poskytuje ochranu, například pod postelí, i když se tam sotva vejdou. Je to pozůstatek z doby, kdy běhali volně po savanách a museli se skrývat před nebezpečím.
Psi nemají, kromě několika míst na tlapkách, potní žlázky v kůži, proto se ochlazují vdechováním vzduchu přes povrch jazyka. Z jazyka se odpařuje voda, a tím se pes ochlazuje.
Čím více má pes jazyk vyplazený, tím větší horko mu je.
V dospívání, tj. asi mezi 6 - 7 měsícem, je u psů-samců hladina hormonů mnohem vyšší než v dospělosti, proto jsou neustále přehlceni touhou soupeřit.
Pro zklidnění situace při možnosti nějaké konfrontace psi používají různé signály, například zívání, odvracení pohledu, otáčení hlavy, sed zády k protivníkovi, čenichání po podlaze, olizování pysků atd. Agresivně se mohou chovat psi všech plemen, pokud se cítí ohroženi.
Psi používají k shromažďování informací čenich a tlamu, na rozdíl od lidí, kteří používají ruce a oči. Při prvním seznamování a zdravení psů tedy pokud možno omezte vizuální kontakt, který by pes mohl chápat jako výzvu.
Bylo dokázáno, že hlazení a drbání psů má pozitivní vliv na krevní tlak lidí.
Lidi, které pokouše pes, mají ruce zraněné mnohem častěji, než jiné části těla. Ruce jsou totiž pro psa symbol ohrožení.